Prezentēts Rīgas Zooloģiskā dārza vides izglītības centra projekts

15.11.2019

Novembra sākumā izsludināts būvdarbu iepirkuma konkurss jauna, nacionālas nozīmes vides izglītības centra būvniecībai Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, pārbūvējot 1912. gadā uzcelto un sen bez pielietojuma esošo vēsturisko, arhitekta Hermaņa Zeiberliha projektēto Pērtiķu mītni.

Projekta autori no SIA “BM-Projekts” zoodārza darbiniekiem, amatpersonām un mediju pārstāvjiem 14. novembrī atrādīja savu veikumu, kas 2358,30 m² apbūves laukumā paredz izveidot energoefektīvu ēku ar kopējo platību 872,30 m². Vides izglītības centrā paredzēts apvienot telpas gan skolēnu mācību nodarbībām un interesentu semināriem, gan katram apmeklētājam pieejamu izstāžu zāli, gan no ēkas ārpuses aplūkojamas dzīvnieku ekspozīcijas. 

Skolēnu mācību klases ar sienām, kurās dzīvo gekoni un prusaki… Izstāžu zāle ar akvāriju centrā… Ēkas logi, kuri ļaus ielūkoties mazo pērtiķīšu kalitriksu ekspozīcijā… Rīgas zoodārzs ar izdomu jau ir pārsteidzis daudzus. Un turpinās pārsteigt!

Vides izglītības centra realizācija tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālas nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru”. 2019. gada 1. novembrī tika izsludināts būvdarbu iepirkums. Atbilstoši sagatavotajam laika grafikam, būvniecība jāpabeidz 2021. gada novembrī.  

 

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs ir Eiropas zoodārzu un akvāriju asociācijas biedrs un līdzdalība šajā organizācijā kā vienu no galvenajiem pienākumiem izvirza nevis izklaides organizēšanu, bet gan  sabiedrības vides izglītības darbu. Šobrīd zoodārzu apmeklē vairāk kā 320 000 cilvēku gadā. Vides izglītības darbs zooloģiskajā dārzā tiek veikts gan par bioloģiskās daudzveidības jautājumiem, gan sugu aizsardzības pasākumiem. Vidēji gadā tiek novadītas līdz 350 ekskursijas un nodarbības apmeklētāju, skolēnu un studentu grupām. Pieprasījums pēc mācību nodarbībām turpina pieaugt un specifiskas tematiskās izglītības programmas gada laikā apgūst jau ap 6000-7000 dalībnieku. Esošā mācību nodarbību telpa administrācijas ēkas pagrabstāvā nav pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un tās ietilpība paredzēta vien vienlaicīgi 15-20 personām. Jaunā multifunkcionālā, universālā dizaina ēka palielinās vides izglītības kapacitāti. Atbilstoša lieluma telpas, to ietilpība un konfigurācija nodrošinās izglītības programmu realizēšanu vienlaicīgi 3 dalībnieku grupām līdz 30 personām katrā. Savukārt konferenču un izstāžu zāles ļaus paplašināt zoodārza iespējas iesaistīties dabas un vides aizsardzības tematikai veltītu pasākumu (konferenču, semināru u.c.) organizēšanā.

Projekta Nr. 5.4.2.2/17/I/002 “Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālas nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru” mērķis ir valsts vides monitoringa un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības vides pārvaldībā veicināšana, pilnveidojot par valsts vides monitoringu un kontroli atbildīgo iestāžu un nacionālas nozīmes vides izglītības un informācijas centru tehnisko nodrošinājumu, kā arī īstenojot sabiedrības iesaistes pasākumus.

Ziņas sagatavošanā izmantota Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza informācija.

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.