Šī gada Dabas koncertzāle veltīta dzīvības enerģijas mazajam varonim – hloroplastam

05.04.2018

 Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi atklāj šī gada dabas, mūzikas, mākslas un video performances varoni – hloroplastu un pirmā koncerta norises vietu – „Daugavas muzeju”.

Pirmā performace notiks 22. jūnijā Vidzemē, Salaspils novada „Daugavas muzejā”. Noslēdzošās performances datums un lokācija tiks izziņota, tuvojoties pasākuma norisei.

Ūdens, gaismas enerģija un augu spēks ir visas dzīvības formulas pamatā. Dabas koncertzāles simtgades varonis - hloroplasts - ir ļoti nozīmīgs augu zaļo šūnu elements. Tas izmēros ir aptuveni desmit reizes mazāks par cilvēka matu, bet kā tāds sīksīks smaragda burvis ražo skābekli.

Dabas koncertzāles radošā komanda, izzinot šī gada varoni, secina: „Hloroplastā rit enerģijas process, kas apbrīnojami līdzinās pašas Zemeslodes enerģijas procesam. To pētot, atklājas pilna informācija par to, kā darbojas mūsu planēta”. Savukārt Dabas koncertzāles šī gada galvenais zinātnieks Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, Medicīnas fakultātes asociētais profesors, bioloģijas zinātņu doktors Tūrs Selga uzsver: “Hloroplasts, „žonglējot” ar gaismas daļiņām, fotoniem, ūdens un ogļskābās gāzes jeb CO2 molekulām, pārveido saules gaismu elektrībā un vēl arī saražo glikozi jeb vienkāršo cukuru un skābekli. Šo pārvērtību procesu sauc par fotosintēzi. Grieķu valodā tas nozīmē „būvēt ar gaismu”.” Kas un kā ir “būvēts un pārbūvēts ar gaismu” jeb fotosintezēts, vai tam ir kāda saistība ar fotogrāfēšanu, vai zaļie augi ir zaļi – to visu un vēl daudzas citas aizraujošas lietas varēs vērot un izzināt katrs pats šī gada pirmajā Dabas koncertzālē 22. jūnijā „Daugavas muzejā”, Salaspils novadā, Vidzemē. Koncerti notiek brīvā dabā, ieeja ir bezmaksas. Aktuālajai informācijai sekojiet līdzi Dabas koncertzāles mājas lapā www.dabaskoncertzale.lv un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā www.daba.gov.lv/, kā arī sociālajos tīklos.

Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Latvenergo atbalstu.

Papildu uzziņām:
Ieva Upīte
Dabas koncertzāles pārstāve
e-pasts: ieva.upite@gmail.com

Elīna Ezeriņa
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības
nodaļas vadītāja
Tālr.: 26789874
e-pasts: elina.ezerina@daba.gov.lv 

Mēs izmantojam sīkdatnes. Lietojot mūsu mājas lapu, jūs piekrītat izmatot mūsu sīkdatnes.